ВИСОКОПІЛЬСЬКА СЕЛИЩНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ
Херсонська область

Громадське обговорення проєкту Правил благоустрою території населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади

Дата: 17.04.2024 15:12
Кількість переглядів: 101

Шановні мешканці громади! Оголошується громадське обговорення проєкту Правил благоустрою  території населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади.  Пропозиції та зауваження приймаються до 17 травня 2024 року на електронну адресу vysokopillya@kronau.gov.ua.

Правила благоустрою

території населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади

 

І. Загальні положення

 

1.1. Правила благоустрою території населених пунктів Високопільської  селищної територіальної громади (далі – Правила) є регуляторним нормативно-правовим актом, яким встановлюються вимоги щодо благоустрою території населених пунктів Високопільської селищної ради, регулювання прав та обов’язків учасників правовідносин у сфері благоустрою, визначається комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку території.

1.2. Правила містять загальнообов'язкові для виконання на території населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади норми за порушення яких передбачена відповідальність.

1.3. Метою цих Правил є забезпечення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, забезпечення і охорона навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення населених пунктів територіальної громади.

1.4. Правила розроблені на підставі Законів України «Про благоустрій населених пунктів», «Про рекламу», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про відходи», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про дорожній рух», Типових правил благоустрою території населеного пункту, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від                 27 листопада 2017 року № 310.

1.5. Правила регулюють правовідносини в сфері благоустрою, визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти, порядку та належного санітарного стану території населених пунктів територіальної громади.

1.6. Громадяни, фізичні особи-підприємці та посадові особи юридичних осіб є відповідальними за порушення цих Правил, згідно до чинного законодавства України.

1.7. Фінансування заходів із благоустрою населених пунктів здійснюється відповідно до статті 36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

1.8. Участь громадян у фінансуванні заходів із благоустрою населеного пункту здійснюється відповідно до статті 37 Закону України «Про благоустрій населених пунктів».

          1.9. До об'єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщено об'єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об'єкти загального користування.

           1.10. Межі та режим використання закріпленої за підприємствами, установами, організаціями території визначають відповідні органи державної влади та органи місцевого самоврядування залежно від підпорядкування об’єкта благоустрою або власник, якщо територія перебуває у приватній власності.

            1.11. Відповідно до встановлених норм та правил впорядковувати надані земельні ділянки

 

II. Права громадян, фізичних осіб-підприємців та посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності

 

2.1. Громадяни, фізичні особи-підприємці та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності мають право:

2.1.1. Користуватися об’єктами благоустрою територіальної громади.

2.1.2. Брати участь в обговоренні правил та проектів благоустрою території Високопільської селищної територіальної громади. Вносити пропозиції до розроблення планів соціально-економічного розвитку населених пунктів та заходів з благоустрою їх територій.

2.1.3. Отримувати в установленому законом порядку повну та достовірну інформацію про затвердження правил благоустрою території та внесенням до них змін, а також роз’яснення їх змісту.

2.1.4. Брати участь у здійснення заходів з благоустрою територіальної громади, озеленення та утриманні в належному стані садиб, дворів, парків, площ, кладовищ, братських могил, обладнанні дитячих і спортивних майданчиків, ремонті шляхів і тротуарів, інших об’єктів благоустрою.

2.1.5. Вимагати негайного виконання робіт з благоустрою території територіальної громади в разі, якщо не виконання таких робіт може завдати шкоди життю, здоров’ю або майну громадян, юридичної особи або роботи з благоустрою виконуються з порушенням правил благоустрою або призводять до її нецільового використання.

2.1.6. Звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров’ю громадян внаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об’єктів благоустрою.

2.2.1. Особи, які розміщуються на території об’єкта благоустрою, можуть утримувати закріплену за ними територію або брати пайову участь в утриманні цього об’єкта на умовах договору, укладеного із балансоутримувачем.

 Обсяги пайової участі підприємств, установ, організацій (В), які розміщуються на території об’єкта благоустрою, в утриманні цього об’єкта здійснюють органи місцевого самоврядування за формулою

В = Пз х Сбв,

де

Пз

-

загальна площа території, закріпленої за підприємством, установою, організацією;

 

Сбв

-

базова вартість одного квадратного метра земель у межах населеного пункту, визначена у технічній документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів.

 

III. Обов'язки громадян, фізичних осіб - підприємців та посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності  

 

3.1. Громадяни, фізичні особи-підприємці та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності    зобов'язані:

 

3.1.1. Здійснювати благоустрій відповідних територій у встановленому порядку  забезпечуючи естетику і дизайн середовища, вимоги щодо утримання дорожніх покриттів внутрішньоквартальних, прибудинкових та присадибних територій, газонів, зелених насаджень тощо.

3.1.2. Утримувати у належному санітарно-технічному стані будівлі, споруди, у тому числі закріплені за ними на умовах договору з балансоутримувачем (їх частини) свої та прилеглі території на  визначеній відстані.Своєчасно і якісно усувати недоліки в утриманні території, будівель, споруд, обладнання, парканів, архітектурних малих форм, реклами і рекламоносіїв, елементів зовнішнього благоустрою.

3.1.3. Забезпечувати постійне прибирання сміття, побутових відходів, бруду, опалого листя, снігу з метою утримання об’єктів благоустрою та прилеглих територій у належному санітарному стані (тротуари прибираються вздовж всієї ділянки будинку, домоволодіння (в межах належності) - до проїзної частини дороги або вулиці);

3.1.4. Усувати на закріплених за ними об’єктами благоустрою (їх частинами) за власний рахунок та установлені строки пошкодження інженерних мереж або наслідки аварій, що сталися з їх вини.

3.1.5. Забезпечувати у разі стихійного лиха, надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, обстеження відповідних територій, будівель і споруд та засвідчувати проведені обстеження відповідними актами. При спроможності, на закріплених об’єктах благоустрою, усувати їх наслідки.

3.1.6. У процесі утримання закріплених об’єктів благоустрою (їх частин), дотримуватись відповідних технологій щодо їх експлуатації та ремонту, регулярно здійснювати заходи щодо передчасному зносу об’єктів, забезпечення належних та безпечних умов їх функціонування.

3.1.7. Постійно утримувати в належному стані фасади будівель і споруд.

3.1.8. Змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд, тільки на підставі затверджених у встановленому порядку місцевих проєктів та за умови одержання ордера на виконання цих робіт у Високопільській селищній територіальній громаді.

3.1.9. Розміщувати елементи зовнішньої реклами, рекламоносії, малі архітектурні форми та елементи зовнішнього благоустрою на підставі проєктно-дозвільної документації, затвердженої у встановленому порядку.

3.1.10. При організації вуличної торгівлі, у тому числі під час проведення масових заходів, забезпечувати своєчасне прибирання, збір та вивезення сміття з відведеної території, не допускати його накопичення.

3.1.11. Проводити земляні та будівельні роботи, насипання, намивання ґрунту, піску, встановлення огорож, механізмів та обладнання, тимчасових споруд, побутових вагончиків, складування конструкцій і матеріалів на підставі відповідної дозвільної та проєктної документації.

3.1.12. Забезпечувати вивезення твердих побутових і негабаритних відходів, а також харчових відходів згідно з вимогами діючих санітарних норм.

3.1.13. Не допускати вивіз відходів у несанкціоновані місця.

3.1.14. Забезпечувати розміщення контейнерів (при наявності), урн для збору сміття та твердих побутових відходів у спеціально визначених місцях, утримувати їх в належному санітарно-технічному стані згідно з санітарними нормами і правилами.

3.1.15. Обов'язкове укладання договорів з комунальними підприємствами (КП «Високопільський комунсервіс» та КП «Архангельське») на вивіз побутових відходів та обслуговування каналізаційних стоків.

3.1.16. Підприємствам узгоджувати з селищною радою експлуатацію та поводження об'єктів з небезпечними відходами, ліміти та схеми розміщення.

3.1.17. Утримання зелених насаджень (посадка, обрізка дерев і кущів, косіння газонів, боротьба з бур'янами, поливання зеленої зони і газонів), тротуарів, доріжок і прибудинкових території та прибирання снігу, виконувати згідно з вимогами санітарних та екологічних норм і правил.

3.1.18. Утримувати в належному санітарному стані та огороджувати земельні ділянки, що відведені в установленому порядку під будівництво.

3.1.19 Вживати заходи щодо виключення можливості винесення автотранспортними засобами на дорожні об'єкти сипучих матеріалів і розчинів, а також засмічення вулиць внаслідок переповнення кузова матеріалами, пошкодження тари, розвіювання безтарних вантажів, руху із не закріпленим вантажем, забруднення або запилення повітря, механічне або ручне очищення автотранспортних засобів при їх виїзді з будівельних майданчиків та вулиць з ґрунтовим покриттям.

3.1.20. Не допускати накопичення будівельного сміття на будівельних майданчиках та прилеглих до них територіях.

3.1.21. Встановлювати урни біля входу (виходу) з адміністративних, побутових, навчальних, торгових та інших будівель та споруд, біля торгових палаток, павільйонів та інших малих архітектурних форм, об’єктів пересувної торгівлі.

3.1.22. Власників підземних комунікацій утримувати кришки колодязів в справному та закритому стані. Всі колодязі підземних комунікацій повинні бути обладнані кришками.

3.1.23. Дотримуватись порядку утримання домашніх та інших тварин згідно з «Правилами утримання собак, кішок і інших хижих тварин у населених пунктах України».

3.1.24. Забезпечити регулярне обстеження власних та прилеглих (закріплених) територій з метою виявлення амброзії полинолистої, інших карантинних рослин, вжиття негайних заходів з їх знищення;

 

IV. Дії громадян, фізичних осіб-підприємців та посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, що забороняються цими Правилами

4.1. Громадянам, фізичним особам - підприємцям та посадовим особам підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності забороняється:

4.1.1. Захаращувати території сипучими матеріалами, конструкціями, сміттям, побутовими відходами, відходами виробництва, листям, травою, гіллям, накопиченням снігу та криги тощо.

4.1.2. Самовільно без дозволу місцевої влади, висаджувати дерева, кущі, влаштовувати газони та городи, на незакріпленій території, якщо таке не передбачалося проєктом благоустрою і суперечать будівельним нормам і правилам.

4.1.3. Проводити земляні, будівельні, демонтажні, монтажні та інші роботи без дозволу виданого уповноваженим органом.

4.1.4. Вивозити і звалювати сміття, будівельні, побутові, харчові відходи, відходи виробництва, траву, гілля, деревину, листя, сніг у не відведених для цього місцях та влаштовувати звалища, особливо на інженерних спорудах водовідведення та водопониження (траншеях і та інше).

4.1.5. Здійснювати торгівлю напоями на розлив без улаштування туалету на території, яка використовується для такої торгівлі.

4.1.6. Забруднювати земельні ділянки та водойми виробничими та побутовими стічними водами.

4.1.7. Вивозити каналізаційні стоки у не відведені для цього місця.

4.1.8. Без узгодження із селищною радою влаштовувати каналізаційні вигрібні ями.

4.1.9. Складувати будівельні матеріали, конструкції, обладнання за межами будівельних майданчиків.

4.1.10. Розміщувати, ремонтувати та мити автотранспортні засоби, машини, механізми у невизначених (заборонених) для цього місцях.

4.1.11. Очищати дахи від снігу та льоду без встановлення тимчасових огорож на прилеглих до будівель і споруд територіях.

4.1.12. Використовувати не за призначенням контейнери для збору сміття та твердих побутових відходів.

4.1.13 Наклеювати оголошення та інформаційно-агітаційні плакати, рекламу, листівки тощо у невизначених спеціально для цього місцях.

4.1.14. Робити написи, малюнки на стінах будинків, споруд, парканах, тротуарах, шляхах, тощо.

4.1.15. Експлуатувати кафе, літні майданчики та інші місця, пов’язані з обслуговуванням населення не обладнані контейнерами для збору відходів.

4.1.16. Самовільно встановлювати рекламні конструкції, інформаційно-рекламні плакати, торговельні лотки, кіоски, павільйони та тимчасові споруди і конструкції, перешкоджають вільному пересуванню людей.

4.1.17. Вивішувати дорожні знаки без відому Високопільського відділення № 1 Бериславського відділу поліції ГУНП в Херсонській області.

4.1.18. Заправляти, ремонтувати автотранспортні засоби і механізми, на прибудинкових та присадибних територіях, газонах, берегах рік, пішохідних доріжках, тротуарах, у парках та скверах тощо, а також їздити автотранспортом по тротуарах, пішохідних доріжках, газонах зелених зон селища та паркуватися на них.

4.1.19. Залишати автотранспортні засоби, механізми на внутрішньоквартальних проїздах або переобладнувати їх, що заважає проїзду спеціальних машин швидкої допомоги, пожежників, прибиральної та аварійної техніки, а також влаштовувати постійні стоянки службового, приватного, вантажного і пасажирського транспорту на прибудинкових територіях, прилеглих територіях до гаражів, автостоянок тощо.

4.1.20. Влаштовувати стоянки вантажного автотранспорту, тракторів, с/г інвентарю на прибудинковій території, у дворах та біля дворів приватного сектору.

4.1.21. Здійснювати стоянку автомобілів із працюючим двигуном ближче 15-ти метрів, а з непрацюючим – 10 метрів від вікон житлових будинків, шкіл, та інших установ.

4.1.22 Захаращувати пожежні проїзди на територіях, прилеглих до житлових будинків.

4.1.23. Захаращувати балкони, лоджії предметами і матеріалами, які негативно впливають на архітектуру та естетику фасадів будівель і споруд.

4.1.24. Кидати сміття, недопалки, папір, тару, ганчір'я тощо на вулицях,  площах, парках, інших громадських місцях, а також спалювати сміття у контейнерах і урнах.

4.1.25. Самовільно встановлювати точки торгівлі з лотків, автомобілів, причепів, столиків, візків у не відведених для цього місцях.

4.1.26. Витрушувати одяг, білизну, ковдри тощо, виливати рідину, кидати предмети з двору, вікон, на проїзну частину та на вулицю.

4.1.27. Утримувати території, споруди, малі архітектурні форми, обладнання, рекламні засоби, елементи зовнішнього благоустрою в незадовільному санітарному і технічному стані.

4.1.28. Здійснювати підключення до інженерних мереж об'єктів та будівельних майданчиків, щодо будівництва яких відсутня затверджена у встановленому порядку проєктно-дозвільна документація, в тому числі ордер на право тимчасово порушення благоустрою та його відновлення у зв'язку з виконанням земляних робіт.

4.1.29. Самовільно займати земельні ділянки і використовувати їх при відсутності документа, що засвідчує право на використання та володіння землею.

4.1.30. Використовувати земельні ділянки не за цільовими призначеннями.

4.1.31. Засмічувати водні об’єкти та забруднювати водні ресурси.

4.1.32. Забороняється перевищення норм забруднення атмосферного повітря та рівня шуму, у тому числі від транспортних засобів.

4.1.33. Забороняється вчиняти дії, які можуть призвести до підтоплення територій та спровокувати зсувні процеси.

4.1.34. Вчиняти дії, що тягнуть порушення умов благоустрою, пошкодження (руйнування чи псування) вулично-дорожньої мережі, інших об’єктів та елементів благоустрою, ускладнення умов руху пішоходів та транспорту, та інші дії, заборонені цими Правилами, чинним законодавством України.

4.1.35. Забороняється викидати трупи собак, котів та інших тварин або захоронювати їх у не відведених для цього місцях (контейнерах для сміття, газонах тощо).

 4.1.36 У межах «червоних ліній» вулиць і доріг забороняється:

-розміщувати споруди та об’єкти;

-смітити, псувати дорожнє покриття, обладнання, зелені насадження;

-спалювати сміття, опале листя та інші відходи, складати їх для тривалого зберігання;

-скидати промислові та меліоративні води в систему дорожнього зливостоку;

-встановлювати намети;

-випасати худобу та свійську птицю;

-скидати сніг.

 

V. Порядок здійснення благоустрою та утримання території  населених  пунктів Високопільської селищної територіальної громади

 

5. Загальні вимоги до порядку здійснення благоустрою та утримання об’єктів благоустрою.

5.1.1 Визначення меж прибирання територій між суб’єктами благоустрою здійснюється Високопільською селищною територіальною громадою на підставі укладених з ними договорів на безкоштовне виконання з прибирання закріплених територій (з урахуванням договорів землекористування та закріплених територій) з одночасним складанням схематичних карт прибирання. Один екземпляр схематичних карт передається керівництву підприємства, установи, організації, фізичній особі тощо для забезпечення своєчасного прибирання, другий – для координації та контролю знаходиться у відділі житлово-комунального господарства, економічного розвитку, архітектури та містобудування, комунальної властивості, залучення інвестицій . цивільного захисту селищної ради. В разі відсутності у суб’єкта благоустрою (підприємства, установи, організації, фізичної особи – підприємця, органу самоорганізації населення, громадянина, тощо) вищезазначених договорів та – або схематичних карт, встановлюються наступні межі закріпленої для прибирання території згідно додатку:

- для об’єктів виробничої сфери (підприємств) -50 (100) метрів від меж земельної ділянки наданої в користування (оренду, тощо), включно до осі вулиць (шосе, площі, провулка, тощо);

- для об’єктів невиробничої сфери (лікувальні та оздоровчі заклади, шкільні та дошкільні установи, підприємства торгівлі та магазини, літні майданчики, аптеки, нотаріальні контори, перукарні, банки, офіси -50 (100) метрів від меж земельної ділянки наданої в користування (оренду, тощо), включно до осі вулиці (площі, провулка тощо);

- для вуличних кіосків, ринків, павільйонів, лотків, майстерень ремонту побутової техніки, годинників, взуття, пересувних об’єктів торгівлі в радіусі 10 метрів;

- для будинків приватного сектору - 25 метрів від меж земельної ділянки наданої в користування, оренду, тощо; Власник присадибної ділянки забезпечує належне утримання території загального користування, прилеглої до його присадибної ділянки – по фасадній частині садиби до проїжджої частини або згідно додатку

- для опор рекламних та інформаційних щитів, опор ліній, електромереж та зв’язку, тощо – 10 (15) метрів від опори;

- для автомобільних шляхів – в районі смуг відводу.

5.1.2. Балансоутримувач забезпечує утримання в належному стані та своєчасний ремонт об’єкта благоустрою власними силами або може на конкурсних засадах залучити для цього інші підприємства, установи, організації. Утримання здійснюється відповідно до умов цих Правил, чинних будівельних, санітарних та інших норм та правил.

5.1.3. Вивіз твердих побутових відходів на території селищної ради проводиться виключно спеціалізованим автотранспортом – сміттєвозом (за наявності).

5.1.4. Роздільне збирання побутових відходів, включаючи небезпечні відходи у їх складі, здійснюється власниками таких відходів з дотриманням вимог (на перспективу).

5.1.5. Захоронення (утилізація) твердих побутових відходів здійснюється виключно на полігоні твердих побутових відходів.

 

 

 

VI. Порядок здійснення благоустрою та утримання територій загального користування

 

6. Парків (парків культури і відпочинку, парків - пам’яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, меморіальних та інших (надалі парків), рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів і майданчиків для дозвілля та відпочинку:

- благоустрій та утримання в належному стані територій парків, рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів , майданчиків для дозвілля та відпочинку здійснюють їх балансоутримувачі відповідно до цих Правил та інших нормативних актів.

7. Благоустрій на утримання в належному стані територій вказаних в цьому пункті територій включає:

- санітарне очищення: прибирання сміття, відходів, листя, очищення урн, утримання (при наявності) контейнерів для сміття та відходів, укладання договорів на їх вивезення;

- освітлення території (на перспективу);

- озеленення, збереження зелених насаджень;

- відновлення території у міжсезонний період, після стихійних природних явищ, аварій, в інших випадках;

- утримання в належному стані належних балансоутримувачу будівель, споруд, що розташовані та території парків, рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів і майданчиків для дозвілля та відпочинку;

- встановлення та утримання в належному стані обладнання, приборів освітлення, малих архітектурних форм та інших елементів благоустрою;

- забезпечення безпечних умов перебування та відпочинку громадян.

8 Збір листя на території парків, рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів здійснюється тільки на головних алеях, доріжках, майданчиках для відпочинку, галявинах, квітниках. Збирати листя з-під угрупувань дерев та чагарників у парках, скверах, зелених зонах забороняється, оскільки це призводить до винесення органічних добрив, зменшення ізоляційного шару для ґрунту.

9. Спалювання листя, гілля та інше забороняється.

10. Благоустрій цих територій здійснюється відповідно затверджених планів.

11. Пошкодження зелених насаджень, збір квітів та території парків, рекреаційних зон, садів, зон зелених насаджень, скверів, майданчиків для дозвілля та відпочинку забороняється.

12.На територіях парків, рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів і майданчиків для дозвілля та відпочинку суворо забороняється пошкодження елементів благоустрою.

13. На територіях парків, рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів і майданчиків для дозвілля та відпочинку суворо забороняється розпиття спиртних напоїв та паління.

 

VII. Пам’ятники культурної та історичної спадщини

 

- утримувати території пам’ятників культурної та історичної спадщини, пам’яток у належному стані, своєчасно проводити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до вимог законодавства;

- використання пам’ятників культурної та історичної спадщини, пам’яток повинно здійснюватися відповідно до режимів, встановлених органами охорони культурної спадщини, у такий спосіб, що потребує як найменших змін і доповнень та забезпечує збереження їх матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядкування, оздоблення, тощо;

- прибирання, збір та вивезення сміття здійснюється згідно із загальним порядком санітарного очищення територій;

 

VІІІ. Дороги, вулиці (провулки, проїзди)

 

- власники доріг, вулиць або уповноважені повинні здійснювати їх експлуатаційне утримання;

- балансоутримувачі вимагати від учасників дорожнього руху дотримання чинних законодавчих і нормативних актів щодо дорожнього руху, правил ремонту і утримання вказаних об’єктів, правил користування дорогами і дорожніми спорудами та їх охорони;

- використовувати дороги не за їх призначенням забороняється;

- встановлювати засоби організації дорожнього руху дозволяється лише за узгодженням сектору у складі Високопільського відділення №1 Бериславського відділу поліції ГУНП  в Херсонській області;

- озеленення вулиць і доріг здійснюється відповідно до встановлених норм та правил ДБН В.2.3.-52001;

- власники транспортних засобів зобов’язані виключати можливість винесення на дорожні об’єкти землі, каміння, будівельні матеріали, а також засмічення проїзної частини внаслідок переповнення кузова транспортного засобу сипучими матеріалами, пошкодження тари, розвіювання безтарних вантажів, руху із незакріпленим вантажем, забруднення або запилення повітря;

- забороняється заправляти транспортні засоби пально-мастильними матеріалами автомобілі з пересувних бензозаправників;

- забороняється займатися торгівлею паливно-мастильними засобами з автомобілів з пересувних бензозаправників;

- забороняється мити транспортні засоби на проїзній частині дорожніх об’єктів, узбіччі та тротуарах;

- забороняється ставити автотранспорт в місцях не відведених під автостоянки;

- власники та користувачі земельних ділянок, що межують з «червоними лініями» вулиць і доріг, зобов’язані:

1) утримувати в належному стані виїзди з цих ділянок. Запобігати винесенню на дорожні об’єкти землі, каміння та інших матеріалів, сміття;

2) встановлювати і утримувати в справному стані огорожі і вживати заходи для запобігання неконтрольованому виходу худоби та свійської птиці на дорожні об’єкти;

3) власникам побутово-торговельних споруд та інших будинків і споруд масового відвідування влаштовувати місця для стоянки транспортних засобів і виїзду на дорожні об’єкти з погодженням у відповідних органах.

 

IX. Кладовища

 

- утримання кладовищ, військових братських та одиночних могил, земельних ділянок для почесних поховань, братських могил, а також померлих одиноких громадян, померлих осіб без певного місця проживання, померлих від поховання яких відмовилися рідні, місць поховань знайдених невпізнаних трупів забезпечується селищною радою за рахунок коштів місцевого бюджету;

- утримання в належному естетичному та санітарному стані могил, місць родинного поховання, колумбарних ніш, надмогильних споруд здійснюється відповідно їхніми власниками за рахунок власних коштів;

- утримання в належному стані територій кладовищ та місць поховань передбачає використання їх за призначенням, санітарне очищення, озеленення, охорони зелених насаджень, збір та вивезення сміття відповідно до вимог цих правил;

- існуючі місця поховання не підлягають знесенню і можуть бути перенесені тільки за рішенням Високопільської селищної ради у випадку постійного підтоплення, зсуву або іншого стихійного лиха;

- поховання померлих здійснюється з дотриманням вимог санітарно-епідеміологічного законодавства та Закону України «Про поховання та похоронну справу», Порядку утримання кладовищ та інших місць поховання  № 193 від 19 листопада 2003 року;

- виконання будь-яких будівельних робіт у місцях поховань, на місцевості із залишками слідів давніх поховань, на територіях закритих кладовищ, а також у прилеглих до місць поховань охоронних зонах забороняється.

 

Х. Порядок здійснення благоустрою та утримання прибудинкових територій, територій житлової та громадської забудови

 

1. Благоустрій територій житлової та громадської забудови здійснюється з урахуванням вимог використання цієї території відповідно затвердженої містобудівної документації, регіональних і місцевих правил забудови, цих Правил, а також установлених державних стандартів, норм і правил.

2. Благоустрій прибудинкової та присадибної ділянки проводиться її власником або користувачем цієї ділянки. Власник або користувач присадибної ділянки може на умовах договору, з органом місцевого самоврядування, забезпечувати належне утримання території загального користування прилеглої до його присадибної ділянки.

3. Благоустрій присадибної ділянки, на якій розміщені житлові будинки, господарські будівлі та споруди, що в порядку, визначеному законодавством взяті на облік або передані в комунальну власність як безхазяйні, проводиться  Високопільською селищною радою.

 

ХІ. Порядок здійснення благоустрою та утримання територій підприємств, установ, організацій, фізичним особам-підприємцям та громадянами на закріплених за ними територій

 

1. Підприємства, установи, організації забезпечують благоустрій та утримання в належному стані земельних ділянок, наданим їм на праві власності чи користування, відповідно до Закону, цих Правил та інших нормативних актів.

2. Підприємства, установи, організації зобов’язані утримувати закріплені за ними території в належному стані  

3. Межі та режим використання закріпленої за підприємствами, установами, організаціями території об’єднаної територіальної громади визначає Високопільська селищна рада.

4.Посадові особи підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за невиконання заходів з благоустрою, а також дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну та здоров’ю громадян на власних та закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях, відповідно Закону.

5. Облік та охорона рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, розташованих на об’єктах благоустрою, здійснюється відповідно до Закону України «Про Червону книгу України» та Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року № 105, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України        27 липня 2006 року за № 880/12754

 

ХІІ. Порядок санітарного очищення території  населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади

1. Санітарне очищення території  Високопільської селищної ради включає механізоване та ручне прибирання території об’єктів благоустрою, збір та видалення в установлені місця відходів, сміття, листя, гілля, снігу, криги, належне їх захоронення, обробку, утилізацію, знешкодження та інші дії, що забезпечують утримання території селищної ради відповідно вимог цих правил, санітарних норм та правил. Рішень  селищної ради, чинного законодавства.

2. Обов’язок по механізованому та ручному прибиранню територій, вчинення протиожеледних заходів:

- покриття проїзної частини вулиць, провулків, а також покриття тротуарів, площ, дворів – покладається на селищну раду;

- тротуарів, територій, суміжних (прилеглих) з приватними домоволодіннями – покладається на власників домоволодінь, а контроль за виконанням цього обов’язку на селищну раду;

- дворів, тротуарів проїзної частини, територій, прилеглих до будівель, що утримуються товариством власників багатоквартирного будинку,- покладається на балансоутримувача будівель, товариства власників багатоквартирного будинку;

- дворів, тротуарів, майданчиків, покриття проїзної частини, інших суміжних (прилеглих) територій з земельними ділянками, що надані у власність або користування юридичним і фізичним особам – покладається на відповідні підприємства, установи, організації, приватних підприємців, громадян, які є власниками або користувачами таких ділянок;

- охоронних зон ліній електропередач – покладається на відповідні підприємства, що їх експлуатують;

- прилеглих до центрально-теплових, трансформаторних, газорозподільних, тяглових підстанцій у радіусі 5 метрів – покладається на підприємства, установи, організації на балансі в яких знаходяться вказані об’єкти;

- автобусні зупинки, зупинки маршрутних транспортних засобів і стоянок – покладається на відповідні підприємства, що експлуатують вказані зупинки у радіусі 5 метрів від облаштування зупинки, стоянки;

- зелених насаджень, парків культури та відпочинку, скверів, пам’яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, меморіальних та інших рекреаційних зон, зон зелених насаджень, майданчиків для дозволу та відпочинку – покладається на їх балансоутримувачів;

- мостів – покладається на їх балансоутримувачів.

3. Рішенням селищної ради за підприємствами, установами, організаціями,приватними підприємцями можуть бути закріплені для прибирання інші території в межах території територіальної громади.

4. На територіях, які належать прибирати, необхідно проводити весь комплекс робіт, спрямований на наведення та постійне підтримання чистоти і порядку, збереження зелених насаджень, а саме:

- регулярне прибирання сміття, побутових відходів, бруду, опалого листя, снігу, що забезпечує утримання об’єктів благоустрою та прилеглих територій у належному санітарному стані, при цьому тротуари прибираються вздовж всієї ділянки будинку, домоволодіння (в належності), до бордюрного каменю;

- забезпечення вивезення сміття, бруду, побутових відходів, опалого листя. Вивезення сміття, побутових відходів здійснюється шляхом укладання відповідних договорів із відповідними організаціями, відповідно до чинного законодавства України ;

- регулярне миття об’єктів благоустрою, якщо їх можна мити для утримання в належному стані;

- регулярне прибирання місць встановлення сміттєзбірників, а також місць, забруднених побутовими та іншими відходами, на територіях прилеглих до будинків та споруд;

- встановлювати на території загального користування урни для випадкового сміття, своєчасно їх очищати та забезпечувати вивезення сміття шляхом укладання відповідних договорів зі спеціалізованим підприємством; очищення опор ліній електропередач, стовпів, стовбурів, парків, дерев, будівель та інших елементів благоустрою від об’яв, реклам, вивішених у недозволених місцях;

- регулярно знищувати бур’яни, скошувати траву заввишки більше 10 см. Видаляти сухостійні дерева та чагарники, видаляти сухе та поламане гілля та забезпечувати їх вивезення;

- регулярно обстежувати прилеглі та закріплені території з метою виявлення амброзії, полинолистної, карантинних рослин, проводити заходи по їх знищенню не допускаючи їх цвітіння ;

- проводити заходи, що забезпечують збереження насаджень, квітників, газонів;

- проводити протягом року необхідні заходи по боротьбі зі шкідниками та хворобами зелених насаджень;

- проводити в повному обсязі заміну сухих та пошкоджених кущів і дерев;

- утримувати в належному стані фасадів будівель, огорож та інших споруд;

- належним чином проводити відновлення благоустрою території після проведення ремонтних або інших робіт, а також після аварій або природних явищ, які спричинили погіршення благоустрою;

- забезпечити прибирання суб’єктами відповідних територій у зимовий період (видалення снігу та снігово-льодяних утворень). В першу чергу очищати тротуари, дороги до житлових будинків, місця для зупинки маршрутних таксі та автобусів, люки водопровідних і каналізаційних колодязів, усувати слизькість.

 

ХІІІ. Вимоги щодо дотримання тиші в громадських місцях

 

1. Підприємства, установи, організації та громадяни при здійснення будь-яких видів діяльності з метою відведення і зменшення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму та інших фізичних факторів зобов’язані:

- здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;

- забезпечувати в прилеглих житлових будинках, жилих та нежилих приміщеннях дотримання такого рівня шуму працюючого обладнання, вентиляційних систем, радіоприймачів, телевізорів, гучномовних установок, музичних інструментів, засобів індивідуальної трудової діяльності, а також інших джерел шуму, щоб він не проникав за межі відповідного приміщення.

- здійснювати роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов вжиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;

- визначення встановлених Законом святкових і неробочих днів, Дня селища, села, інших свят та заходів із використання вибухових речовин заборонити.

 

ХІV. Утримання тварин

1.Громадяни та суб’єкти господарювання – власники тварин зобов’язані:

-реєструвати тварин;

  • не допускати утримання собак в місцях загального користування;
  • вигулювати собак виключно на повідку та наморднику, при цьому уникати місць масового скупчення людей, особливо дітей;
  • не допускати забруднення тваринами місць загального користування. У разі забруднення власник зобов’язаний прибрати за своєю твариною;
  • не проводити купання собак в місцях масового відпочинку, в місцях перебування людей на воді.

2.Не допускається жорстоке поводження з тваринами та неналежне їх утримання. Таке поводження тягне за собою притягнення до відповідальності згідно чинного законодавства України.

 

ХV. Обмеження щодо паління тютюнових виробів

 

1. Забороняється паління тютюнових виробів на робочих місцях та в громадських місцях за винятком місць, спеціально для цього відведених), а саме:

- в будівлях, спорудах (їх частинах), які доступні або відкриті для населення вільно за запрошенням, або за плату, постійно або періодично;

- в адміністративних будинках;

- на стадіонах, в зонах масового відпочинку;

- на територія закладів освіти;

     - при пішохідному переміщенні по тротуарам, вулицям, прибудинкових територіях.

     2. Власник або уповноважені ним особи, чи орендарі відповідних споруд, приміщень зобов’язані відвести спеціально обладнані місця для паління вентиляцією, урнами для гасіння недопалків, засобами пожежогасіння, ящиком з піском та написом «Місце для паління».

   3. У громадських місцях (кафе, барах, ресторанах та ін.) особи, які не палять розміщуються таким чином, щоб тютюновий дим не поширювався на них.

ХVІ. Контроль у сфері благоустрою території  населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади

   1.Контроль у сфері благоустрою території Високопільської селищної  територіальної громади спрямований на забезпечення дотримання всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкуванням. Приватними підприємцями, громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, громадянами вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів », цих Правил та інших нормативно-правових актів.

2. Контроль за станом благоустрою території  Високопільської селищної територіальної громади Високопільської селищної  територіальної громади, виконанням цих правил, у тому числі контроль за утриманням в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій покладається на Високопільське відділення №1 Бериславського відділу поліції ГУНП в Херсонській області, Високопільську селищну раду та відповідних посадових осіб.

3. Контроль за станом благоустрою здійснюється шляхом:

- проведення перевірок територій (рейди);

- розгляду звернень громадян, підприємств, установ, організацій;

- участі в обговорення проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд Високопільської селищної ради;

- подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об’єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою територіальної громади Високопільської селищної ради.

 

ХVII. Відповідальність юридичних та фізичних осіб за порушення Правил благоустрою території  населених пунктів Високопільської селищної територіальної громади

 

1. За порушення цих Правил винні особи несуть відповідальність, встановлену Кодексом України «Про адміністративні правопорушення», Законом України «Про благоустрій населених пунктів», іншими нормативно-правовими актами та рішеннями Високопільської селищної ради.

2. У разі порушення Правил благоустрою особи, винні в їх порушенні зобов’язані вчинити всі необхідні дії для усунення зафіксованого порушення. Усунення порушення здійснюється негайно. У виняткових випадках, коли усунення пов’язане із значним об’ємом робіт або необхідністю залучення третіх осіб для виконання відповідних робіт, усунення порушення може бути здійснено у триденний строк. У випадках. Коли порушення вимог цих Правил пов’язане із аварією, стихійним лихом, усунення наслідків такого порушення здійснюється у п’ятиденний строк.

3. У разі якщо особи винні у порушенні цих Правил, не виконують усунення порушення у встановлений строк, балансоутримувача об’єкта або елементу благоустрою балансоутримувача має право на відшкодування витрат (збитків), понесених у зв’язку з усуненням порушення вимог цих Правил. Збитки, завдані об’єкту благоустрою підлягають відшкодуванню в установленому Порядку. Порядок визначення відповідної вартості об’єктів благоустрою затверджується Кабінетом Міністрів України.

 

VIII. Порядок громадського обговорення Правил благоустрою території   населених пунктів  Високопільської селищної  територіальної громади

 

8.1 Проєкт  розпорядження  начальника селищної військової адміністрації «Про затвердження Правил благоустрою  території населених пунктів  Високопільської селищної територіальної громади» та схем санітарного очищення населених пунктів підлягає громадському обговоренню. З цією метою проект розпорядження  підлягає публікації на  офіційному веб-сайті селищної військової адміністрації, в місцях для розміщення друкованих та інших агітаційних матеріалів на території громади. з метою отримання від  громадян, фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань пропозицій та зауважень.

8.2  Пропозиції та зауваження за адресою: селище Високопілля, вул. Визволителів, буд. 100.

 

IX. Порядок розміщення малих архітектурних форм

1.Проектування малих архітектурних форм здійснюється з дотриманням Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 1994 року № 198, та ДБН Б.2.2-5:2011 «Планування та забудова міст, селищ і функціональних територій. Благоустрій територій».

2. Кількість розміщуваних малих архітектурних форм визначається залежно від функціонального призначення території і кількості відвідувачів на цій території, виходячи з таких принципів: екологічність, безпека (відсутність гострих кутів), зручність у користуванні, легкість очищення, привабливий зовнішній вигляд.

Розміщення малих архітектурних форм не повинно ускладнювати або унеможливлювати доступ до пожежних гідрантів, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, обладнання та засобів пожежогасіння.

3. З метою забезпечення максимально доступного користування територіями загального користування особами з вадами зору малі архітектурні форми треба підбирати яскравих (контрастних) тонів або фарбувати яскравими (контрастними) кольорами.

Для оформлення мобільного і вертикального озеленення застосовують такі види конструкцій: трельяжі, шпалери, перголи, альтанки, квіткарки, вазони, навіси, амфори.

4. Садові, паркові лави необхідно розставляти згідно з планами парків, скверів, зелених зон, утримувати їх у справному стані, фарбувати не рідше двох разів на рік. Садові, паркові лави встановлюються та утримуються підприємствами, що утримують відповідні об’єкти благоустрою. Утримання садових, паркових лав включає їх миття, очищення від пилу і снігу, поточний ремонт.

5. Розміщення тимчасових споруд (далі - ТС) торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності здійснюється відповідно до Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року № 244, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за № 1330/20068, та Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30 грудня 2014 року № 1417, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05 березня 2015 року за № 252/26697.

6. Кожна стаціонарна ТС має бути забезпечена зовнішнім освітленням та прилеглим покриттям удосконаленого зразка відповідно до вимог законодавства.

7. При розміщенні ТС мають бути враховані вимоги щодо пішохідної та транспортної доступності (розвантаження товарів). У разі розміщення ТС на відстані більше 2 метрів від тротуару до неї з тротуару будується пішохідна доріжка завширшки не менш як 1,5 метра.

8. Біля кожної ТС встановлюється однотипна урна для сміття, обов’язки з обслуговування якої покладаються на її власника. Стаціонарні ТС за бажанням власника можуть обладнуватись декоративними елементами, вазонами для квітів тощо.

9. Не допускається користування ТС, а також пересувними елементами вуличної торгівлі, якщо їх власники не дотримуються вимог нормативно-правових актів та нормативно-технічних документів щодо благоустрою прилеглої території та забезпечення належного утримання та використання інженерного обладнання.

 

X. Порядок внесення змін та доповнень до Правил благоустрою території територіальної громади Високопільської селищної ради

 

1. Зміни та доповнення до Правил вносяться шляхом прийняття відповідного розпорядження начальником Високопільської селищної військової адміністрації.

2. Проєкт розпорядження про внесення змін до Правил підлягає громадському обговоренню у порядку, визначеному в розділі 8 цих Правил.

 

XІ. Заключні положення

 

1. Порядок розподілу обов'язків між підприємствами, установами та організаціями, фізичними особами і громадянами сіл та селищ щодо організації робіт по утриманню належних їм, закріплених та прилеглих територій у належному санітарно-технічному стані визначаються Високопільською селищною радою.

2. Проходження межі закріпленої території по тій чи іншій вулиці, провулку, проїзду визначається в додатку по лінії бордюрного каменю проїжджої частини вулиці вздовж підприємств, організацій, установ, об'єктів господарювання всіх форм власності, а в інших випадках на відстані 10 (20 або згідно додатку) метрів від фасадів будинків, споруд, огорож (крім випадків, коли вказується конкретне місце проходження).

    3. Керівники підприємств, установ та організацій, власники об'єктів господарювання всіх форм власності (орендарі, якщо це передбачено договором) зобов'язані постійно утримувати належні їм, закріплені та прилеглі території у належному санітарно-технічному стані.

    4. У разі оренди території, будівель і приміщень порядок утримання їх в належному технічному і санітарному стані встановлює орендодавець в договорі оренди. Надання в оренду територій, будівель і приміщень не знімає відповідальності за санітарний стан з власника.

    5. Перелік посадових осіб, уповноважених здійснювати контроль за станом благоустрою в Високопільській селищній раді передбачений цими Правилами, визначається розпорядженням начальника Високопільської  селищної військової адміністрації.

    6.Перелік законодавчих та нормативних актів, на підставі яких підготовлені правила:

1) Конституція України.

2) Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

3) Закон України «Про благоустрій населених пунктів».

4) Закон України «Про відходи».

5) Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища».

6) Закон України «Про внесення змін до деяких актів України щодо посилення відповідальності за самовільне зайняття земельної ділянки».

7)Закон України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

8) Постанови Верховної Ради України «Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Херсонській області».

9) Типові правила благоустрою території населеного пункту.

10) Державні санітарні норми та правила утримання територій населених місць.

11) Санітарні правила для підприємств громадського харчування.

12) Правила утримання зелених насаджень у населених пунктах України.

13) Правила тримання собак, кішок і хижих тварин у населених пунктах України.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток

Межі
утримання прилеглих територій підприємств, установ, організацій

№ з/п

Прилегла територія

Суб’єкти господарювання, на яких покладається утримання прилеглої території

Межі утримання прилеглої території підприємства, установи, організації (не менше)

1

2

3

4

1

Двори, тротуари, покриття проїзної частини проїздів, прибудинкової території житлового фонду ЖК, ЖБК і ОСББ

Житловий кооператив, житлово-будівельний кооператив, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку

20 м від межі відведеної земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці

2

Двори (садиби), тротуари, майданчики, покриття проїжджої частини вулиці, інші території земельних ділянок, що надані у власність або користування юридичним або фізичним особам

Власники або користувачі земельних ділянок

20 м від межі земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці

3

Території, прилеглі до об’єктів соціальної інфраструктури

Суб’єкти господарювання, що експлуатують вказані об’єкти

15 м від межі земельної ділянки до проїжджої частини вулиці

4

Території, прилеглі до автозаправних станцій

Суб’єкти господарювання, що експлуатують вказані об’єкти

50 м від межі земельної ділянки, що надана у власність або користування, та до проїжджої частини вулиці

5

Території, прилеглі до торговельних центрів, об’єктів побутового обслуговування, громадського харчування, авторемонтних майстерень, магазинів, ринків, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності

Суб’єкти господарювання, що експлуатують вказані об’єкти

20 м від межі земельної ділянки, що надана у власність або користування, та до проїжджої частини вулиці

6

Території, прилеглі до колективних гаражів

Гаражно-будівельні кооперативи

20 м від межі земельної ділянки, що надана у власність або користування, та до проїжджої частини вулиці

7

Території, прилеглі до центрально-теплових, трансформаторних, газорозподільних, тяглових підстанцій

Підприємства, установи, організації, на балансі яких знаходяться вказані об’єкти

у радіусі 10 м від периметру споруд та до проїжджої частини вулиці

8

Трамвайні, тролейбусні, автобусні зупинки та зупинки маршрутних транспортних засобів і стоянки (місця відстою) маршрутних таксі

Відповідні дорожньо-експлуатаційні підприємства або інші суб’єкти господарювання на договірних засадах

у радіусі 20 м від периметру споруд та до проїжджої частини вулиці

9

Виходи зі станцій метрополітену

Балансоутримувачі

20 м від периметру споруд та до проїжджої частини вулиці

10

Майданчики для паркування

Суб’єкти господарювання, які утримують майданчики для паркування

20 м від периметру споруд та до проїжджої частини вулиці

11

Мости, шляхопроводи, інші штучні споруди, території під шляхопроводами

Балансоутримувачі штучних споруд

10 м від периметру споруд

12

Контейнерні майданчики

Балансоутримувачі територій, на яких розміщено контейнерні майданчики

5 м від периметру споруди

13

Території, відведені під проектування та забудову

Фізичні особи, яким відповідно до законодавства відведені земельні ділянки, незалежно від того, ведуться на них роботи чи не ведуться

20 м від межі земельної ділянки, яка відведена під проектування та забудову, та до проїжджої частини вулиці

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь